🍁🍂🍁Dzień Spadającego Liścia 🌻🍂🍁

22 września 2023 r. klasa VIb pod opieką p. Sylwii Grzesznej obchodziła Dzień Spadającego Liścia. To jedno z kilku świąt wybranych do tegorocznego kalendarza klasy. Pomysłów na obchody było kilka. Poszukiwania spadających liści oraz rozpoczynająca się dzień później kalendarzowa jesień zachęcały do świętowania poza szkołą. Jak pisał Konstanty Ćwierk w wierszu pt. Złota jesień:

🍂„Piękna jest polska jesień w liściach złotych,

W uśmiechach słońca bladych i łagodnych.

Liść spada cicho jak złocisty motyl […]

Do lasu teraz iść bierze ochota:

Ileż tam teraz z liści żółtych złota” 🍂

Ostatecznie klasa VIb poszła za tym głosem. Lasem stała się dla uczniów „Zielona Górka”, czyli park jordanowski nieopodal SP5. Zajęcia miały formę lekcji odwróconej. Wszyscy uczestnicy mieli przygotować rekwizyty związane z obchodzonym dniem lub założyć ubrania w jesiennych kolorach. Chętni przygotowali zadania gramatyczne utrwalające wiadomości z ostatnich lekcji języka polskiego. Uczniowie pracowali w grupach. Wykonywali zadania sprawdzające znajomość części mowy. Doskonalili też swoją sprawność językową, odmieniając przez przypadki związki wyrazowe typu „spadający liść” czy „brązowy żołądź”.

Na koniec odbyło się poszukiwanie liści i oczywiście fotograficzna relacja zakończona zdjęciami pod klasowym kalendarzem zapowiadającym jeszcze wiele okazji do integracji oraz nietypowych powtórek.