WYCIECZKA DO NIEBOROWA

Maj to miesiąc, w którym rozpoczyna się czas wiosenno-letnich wycieczek plenerowych 🚌🚌🚌

W miniony poniedziałek, sezon ten zainicjowały klasy czwarte, udając się do Nieborowa i Bolimowa👣👣

W Nieborowie uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których czynnie uczestniczyli w produkcji chleba 🍞 i najlepszego do niego dodatku, jakim jest masło🧈

Czas oczekiwania na wypiek, wypełnili gospodarze warsztatów, opowiadając ciekawe historie związane z życiem i pracą na wsi👩‍🌾 Czwartoklasiści, utrwalili sobie wiedzę o rodzajach zbóż i sposobach ich zbioru. Praktycznie zapoznali się, na czym polega młócka za pomocą cepa, czyli tradycyjne oddzielanie ziarna od kłosów.

Oprócz tego, dzieci mogły nakarmić zwierzęta gospodarskie 🐐🐑oraz dowiedzieć się i zobaczyć, jak w dawnych czasach wybijano monety💰 Była też okazja zobaczyć oryginalny strój łowicki, charakterystyczny dla województwa łódzkiego.

Na koniec wizyty w Nieborowie, odbyła się degustacja produktów własnej roboty😋

Swoje pierwsze, samodzielnie wypieki uczniowie zabrali do domu.

Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty garncarskie w Bolimowie🏺 Rzemiosłem tym od lat zajmuje się rodzina Państwa Kopczyńskich. Uczniowie poznali etapy powstawania glinianych naczyń. Każda osoba mogła spróbować swoich sił na kole garncarskim, a także samodzielnie ulepić ozdoby z gliny. Wszystkie wykonane wyroby zostały następnie wypalone w piecu i na koniec, pomalowane farbami.

Swoje dzieła, młodzi twórcy zabrali do domu, by pochwalić się przed najbliższymi, nowo nabytymi umiejętnościami👌

Zwieńczeniem warsztatów było ognisko, połączone z pieczeniem kiełbasek🍗

Wrażeń nie brakowało, głowy pełne były świeżej wiedzy, a buzie, z nieschodzącym z nich uśmiechem, świadczyły o tym, że był to bardzo udany dzień🤩