Poniedziałek 21 listopada był w naszej szkole Dniem integracji polsko – ukraińskiej.

Jesteśmy placówką, w której uczy się ponad 30 dzieci cudzoziemskich (co stanowi ok. 10% wszystkich uczniów), z tego zdecydowana większość to nasi sąsiedzi z Ukrainy. Zaistniała potrzeba, by oprócz wspólnej nauki zorganizować spotkanie, mające na celu bliższe zapoznanie się, gdyż bariera językowa często uniemożliwia nam komunikację. Taka właśnie integracja odbyła się dziś w sali gimnastycznej.

Rozpoczął chór szkolny, który wraz z Julią Chruścińską z kl. 7a wykonał utwór „Mamo tyś płakała”. Dlaczego akurat ta piosenka? Kompozycja, napisana i zaśpiewana przez Sanah i Igora Herbuta, została nagrana w celu charytatywnym, jej zysk będzie przekazany dla Stowarzyszenia Siemacha, a tym samym zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom – ofiarom rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Następnie uczniowie: YuliiaTarasenkova i Dmytro Fichol, w formie prezentacji, przedstawili swój ojczysty kraj. Poznaliśmy ciekawostki geograficzne m.in. największe rzeki, miasta i zabytki Ukrainy. (Powierzchnia tego kraju jest niemal dwukrotnie większa od Polski.) Ciekawa informacja dotyczyła również symboliki ukraińskiej flagi. Są to dwa prostokąty, niebieski i żółty. Kolor błękitny nawiązuje do barw nieba – interpretowany jako symbol pokoju. Kolor złoty – to kolor zboża, jako symbol bogactwa ziemi.

W dalszej części przedstawiono sylwetki znanych Ukraińców. Listę zaczynał bohaterski prezydent Wołodymyr Zełenski.

Z kolejnych zdjęć i opisów obrzędów, świąt i tradycyjnych potraw ukraińskich dowiedzieliśmy się, jak wiele mają wspólnego nasze narody. Nawet porównanie wszystkich 9 języków słowiańskich wykazało, iż polski i ukraiński są sobie najbliższe pod względem podobieństwa wyrazów. Różni nas głównie alfabet, o czym przekonują się uczniowie ze Wschodu rozpoczynający naukę w polskiej szkole.

Autorką wyświetlanej na ekranie prezentacji jest uczennica klasy 8b Valieriya Savchenko.

Na koniec Ukraińcy zaśpiewali przebój „Stefanija” zespołu Kalush Orchestra. Utwór ten zajął pierwsze miejsce na tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji w Turynie.

Z pewnością takie spotkanie bardziej nas zbliżyło i pomogło lepiej się zrozumieć. 🤝

Koordynatorem Dnia integracji był pan Tomasz Klimek, nauczyciel języka polskiego, a przygotowaniem wokalnym opiekował się pan Adam Suwald.