Wykład nt. „Podwójnego życia dzieci”

W dniach 22-23 listopada odbyły się w naszej szkole zebrania wychowawców z rodzicami czyli tzw. „wywiadówki”. Spotkania poprzedzone były wystąpieniem pedagoga Dobromira Makowskiego, który zaprezentował wykład nt. „Podwójnego życia dzieci”. Celem prelekcji było zwrócenie uwagi rodzicom, na funkcjonowanie młodych ludzi w rzeczywistości wirtualnej i wynikające z tego zagrożenia. Prowadzący za bardzo istotną kwestię uznał szkodliwe naśladownictwo przez dzieci osób, mających dużą oglądalność w sieci. Postacie te stają się dla nich wzorcem. Dzieci ulegają manipulacji i dokonują niewłaściwych wyborów swoich „autoretytów” czy zachowań. Często wchodzą w konflikt z prawem, stosują przemoc w grupie rówieśniczej. Towarzyszą im błędne myślenie i wątpliwe przekonania. Wszystko przez brak kontroli rodzicielskiej.

Konkluzją spotkania było zwrócenie uwagi, jak ważną w bezpiecznym wychowaniu dziecka rolę odgrywają rodzice, a zwłaszcza ojcowie. To właśnie rodzice przez wspólne spędzanie czasu, wspólne rozmowy i zainteresowania, mogą jako pierwsi zauważyć coś niepokojącego i zapobiec wielu przykrym sytuacjom.

Mogą też stać się dla swoich dzieci prawdziwym przewodnikiem i autorytetem.

Dziękujemy Fundacji Centrum Rampa i Rodzicom za poświęcony czas.