🌼🌻🌺 PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 🌼🌻🌺

21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, na który wszyscy czekali. W tym dniu obchodziliśmy również w naszej szkole, Światowy Dzień Zespołu Downa znany też jako Dzień Kolorowej Skarpetki.

Data nie jest przypadkowa, nawiązuje do obecności dodatkowego trzeciego chromosomu w 21 parze.

Nawiązując do symboliki święta, skarpetki były dzisiaj najchętniej eksponowaną częścią garderoby zarówno przez uczniów jak i pracowników szkoły, którzy mieli „skarpetki nie do pary”. Na drzwiach do pracowni zostały porozwieszane kolorowe symbole święta oraz najważniejsze informacje dotyczące tej genetycznej choroby.

Dzień wcześniej na świetlicy, zostały przeprowadzone przez Katarzynę Lewandowską – pedagoga specjalnego, zajęcia dotyczące Zespołu Downa. Uczniowie wysłuchali książki Moniki Krajewskiej „Mój młodszy brat”, z której dowiedzieli się, z jakimi trudnościami borykają się na co dzień, dzieci z Zespołem Downa. Również dzisiaj, chętni uczniowie mogli wysłuchać tego samego opowiadania, czytanego przez p. Dorotę Olejnik.

O Dniu Kolorowej Skarpetki czyli Światowym Dniu Zespołu Downa nie zapomnieli też, przebywający w parku, po seansie kinowym, najmłodsi uczniowie Piątki. Z tej okazji dumnie prezentowali oni swoje kolorowe skarpetki, które są symbolem tego święta będąc jednocześnie synonimem niedopasowania społecznego.