„Łączy nas książka, czyli różne zawody-wspólna pasja”

Po raz kolejny, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w realizacji międzynarodowej akcji czytelniczej zatytułowanej Przerwa na Czytanie. U nas odbyła się ona pod hasłem „Łączy nas książka, czyli różne zawody-wspólna pasja”. Ponieważ organizatorzy Przerwy na Czytanie dają dowolność formy realizacji projektu, nasza została połączona z elementami doradztwa zawodowego, czyli zaproszeni goście nie tylko promowali czytanie i literaturę, ale również odpowiadali na pytania dotyczące specyfiki wykonywanego zawodu. W tegorocznej odsłonie akcji, zostali zaproszeni przedstawiciele zawodów artystycznych. I tak swoją obecnością imprezę uświetnili Łukasz Barys – pabianicki pisarz, laureat literackiej nagrody Nike, Jerzy Holwek – wieloletni działacz kultury, aktor amator, śpiewak, autor wierszy, piosenek i skeczy, Dobromir Makowski-reper, pedagog, artysta oraz Adam Wirski „Kruk”- artysta plastyk, uznany nie tylko w Polsce autor murali. Jako gość specjalny wystąpiła Aleksandra Bohusz niewidoma nauczycielka, bibliotekarka, przewodniczka po Niewidzialnej Wystawie oraz wolontariuszka i działaczka na rzecz osób niewidomych. Nasi wspaniali goście z dużym zaangażowaniem i poczuciem humoru odpowiadali na szereg zadanych przez uczniów pytań. W drugiej części spotkania, każdy z gości zaprezentował fragment książki, która w jakiś sposób jest dla niego ważna. Na zakończenie spotkania, Pani Ola, przy pomocy alfabetu braillea, przeczytała fragment opowiadania autorstwa swojej uczennicy, a Pan Dobromir wraz ze zgromadzonym w sali gimnastycznej uczniami zarapował na temat zalet czytania. To było bardzo udane i miejmy nadzieję, owocne spotkanie. Organizatorzy, czyli panie Urszula Bodył i Dorota Olejnik oraz pan Paweł Szafrański już myślą o organizacji następnej akcji promujące czytelnictwo.