Wiosna z ciekawymi zawodami

W ramach programu 🌿 „Wiosna z ciekawymi zawodami”🌿 opracowanego przez panie Ewę Owsik i Katarzynę Lewandowską we współpracy z pedagogiem szkolnym i jednocześnie koordynatorem Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego panią Urszulą Bodył, gościliśmy dziś w naszej szkole szefa Centrum Operacyjnego w Centrum Operacji Morskich Dowództwa Komponentu Morskiego, Komandora Pawła Owsika.

👨‍✈️Pan Paweł jest pabianiczaninem, i prywatnie – bratem pani Ewy – Kierownika świetlicy.

⚓️Nasz gość przyjechał do uczniów klas VI-VIII na zaproszenie pani Ewy Owsik prosto z Gdyni aby poprowadzić zajęcia, mające na celu przybliżenie służby w szeregach marynarki wojennej. Była to także okazja, aby przedstawić młodym ludziom, jak przebiega ścieżka kształcenia przyszłego oficera.

🛟Uczniowie na wstępie przypomnieli sobie jak przebiega północna granica naszego Państwa. Dowiedzieli się, jakie cele realizuje Marynarka Wojenna oraz jakie struktury wchodzą w jej skład.

🚢Komandor podkreślił, że bycie oficerem Marynarki Wojennej to służba, powinność i obowiązek ale również wyrzeczenia, z którymi muszą zmierzyć się przyszli marynarze. Zwrócił uwagę, jak cennym przymiotem w pełnieniu tej odpowiedzialnej roli jest cierpliwość. Wymienił wiele korzyści wynikających z ukończenia Akademii Marynarki Wojennej takich jak stabilność finansowa, czy gwarancja pracy. Służba w jej szeregach to także możliwość uczestniczenia w kursach językowych oraz licznych podróżach – delegacjach. To również permanentny rozwój zawodowy, stały dostęp do opieki zdrowotnej i pomoc rekonwersyjna, na jaką mogą liczyć żołnierze, po przejściu na emeryturę.

👨‍✈️Pan Paweł, mówiąc o swojej działalności i funkcji jaką pełni w strukturach Centrum Operacyjnego, zwrócił uwagę na odpowiedzialność jaka spoczywa na nim, jako osobie kierującej podległymi mu komórkami, aby mogły działać sprawnie i bezpiecznie.

⚓️Wszystkie zaprezentowane przez naszego gościa informacje i opowieści spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów i mamy szczerą nadzieję, że będą zachętą do rozpoczęcia przez niektórych z nich, swojej przyszłej ścieżki zawodowej w służbie marynarki.

🛟Serdecznie dziękujemy Komandorowi Pawłowi Owsikowi za przyjęcie naszego zaproszenia.

👀Jeśli jesteście ciekawi innych ciekawych historii polecamy rozmowę z naszym specjalnym gościem, którą znajdziecie na łamach naszej gazetki szkolnej „Piątka na piątkę”. Rozmowę w imieniu redakcji przeprowadziła pani Dorota Olejnik, nauczyciel bibliotekarz. Zapraszamy do lektury szkolnej gazetki 📰🗞