przewodnicząca szkoły – Daria Szumigaj
zastępcy – Hania Grobelska i Martyna Kurzawa
protokolant – Oliwier Porczek
Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Radę SU tworzą samorządy klasowe uczniów klas IV-VIII wybrani na początku roku szkolnego drogą demokratycznych wyborów. Opiekunem samorządu w roku szkolnym 2023 – 2024 została p. Marta Tomczyk, nauczycielka języka angielskiego
REGULAMIN SAMORZĄDU SZKOLNEGO
§. 1
Postanowienia ogólne:
1. W szkole działa samorząd uczniowski zwany dalej „samorządem”.
2. Samorząd tworzą wszyscy uczniowie szkoły.
3. W poszczególnych klasach tworzone są samorządy klasowe. Ich członkami mogą być tylko uczniowie danej klasy, którzy swoją postawą i zachowaniem pokazują, że będą w stanie godnie reprezentować klasę zarówno na forum społeczności szkolnej, jak i poza murami szkoły. Pełnią oni następujące funkcje: przewodniczący i zastępca przewodniczącego klasy. Wychowawca może także wybrać w klasie osoby pełniące funkcję skarbnika, sekcję dekoratorską, naukową, itp.
4. Uczniowie pełniący funkcję przewodniczących i zastępców przewodniczących klas automatycznie wchodzą w skład rady samorządu.
5. Rada samorządu może współdziałać z radami samorządów innych szkół tworząc tzw. „samorząd międzyszkolny”.
6. Regulamin samorządu międzyszkolnego nie może być sprzeczny ze Statutem lub Regulaminem Samorządu Szkoły Podstawowej nr 5 w Pabianicach.
§. 2
Cele i zadania rady samorządu:
Samorząd może przedstawiać radzie rodziców, radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi szkoły wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, a w szczególności wynikających z uprawnień uczniów zapisanych w Statucie Szkoły Podstawowej nr 5, jak np.:
1) prawo do zapoznania się z programem nauczania, z jego celem i stawianymi wymaganiami;
2) prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;
3) prawo do organizacji życia szkolnego umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań;
4) prawo redagowania i wydawania gazety szkolnej;
5) prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi, w porozumieniu z dyrektorem;
§. 3
Zasady działania rady samorządu:
1. Regulamin samorządu uczniowskiego opracowany jest przez wyznaczonego nauczyciela, uchwalany przez dyrektora i radę pedagogiczną szkoły, natomiast wszelkie zmiany opiniowane są przez radę samorządu.
2. Radę samorządu tworzą reprezentanci klas 1-8; decyzją wychowawców oraz opiekuna samorządu reprezentanci klas najmłodszych (1-3) mogą być zwolnieni z obowiązku uczestnictwa w posiedzeniach rady samorządu.
3. Uczniowie wchodzący w skład rady samorządu mogą kandydować na stanowisko przewodniczącego szkoły.
4. Kandydat na przewodniczącego szkoły powinien:
a) pełnić funkcję przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego w swoim oddziale klasowym;
b) otrzymać co najmniej ocenę dobrą z zachowania na koniec poprzedniego roku szkolnego;
c) zgłosić swoją kandydaturę do opiekuna samorządu uczniowskiego w wyznaczonym terminie;
d) przygotować plakat „wyborczy”, w którym umieści swój program (pomysły na działania i akcje, które będą podejmowane w szkole); plakat przed wywieszeniem powinien być zaakceptowany przez opiekuna samorządu uczniowskiego lub innego, wyznaczonego nauczyciela;
5. Wybory na przewodniczącego szkoły odbywają się na początku roku szkolnego (wrzesień – październik). Prawo wyborcze mają wszyscy uczniowie klas 4-8, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Wybory są:
– powszechne (każdy wyborca ma prawo brać udział w wyborach),
– tajne (wybór jest anonimowy),
– bezpośrednie (każdy głosuje osobiście),
– równe (każdy wyborca oddaje jeden głos)
6. Wybory na przewodniczącego szkoły przeprowadza komisja wyborcza, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem głosowania:
– ewidencjonuje wyborców na listach,
– przekazuje wyborcy kartę do głosowania,
– po skończonych wyborach przelicza liczbę głosów,
– podaje ostateczny wynik dyrektorowi szkoły, a także samorządowi uczniowskiemu poprzez wywieszenie wyników na tablicy ogłoszeń.
7. W skład komisji wyborczej wchodzą: powołani przez opiekuna członkowie rady samorządu (którzy nie kandydują na stanowisko przewodniczącego szkoły), opiekun samorządu oraz inni nauczyciele wyznaczeni do pomocy.
8. Kandydat, który uzyska najwyższą liczbę głosów zostaje przewodniczącym szkoły, natomiast kandydat, który ma drugi najwyższy wynik zostaje jego zastępcą. Możliwa jest sytuacja, że w szkole będzie dwóch zastępców przewodniczącego szkoły.
9. Przewodniczący szkoły:
a) reprezentuje samorząd szkolny na uroczystościach szkolnych, apelach, akademiach, spotkaniach z radą rodziców, radą pedagogiczną, dyrektorem szkoły;
b) kieruje pracą rady samorządu pod nadzorem opiekuna;
c) organizuje współdziałanie rady z samorządami klasowymi.
10. Kadencja na przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego trwa rok, do czasu kolejnych wyborów.
11. Uczniowie wchodzący w skład rady samorządu spotykają się wraz z opiekunem samorządu co najmniej raz w miesiącu. Spośród uczniów wchodzących w skład rady zostaje wybrany protokolant, który będzie zapisywał porządek zebrania.
12. W posiedzeniu rady może brać udział z głosem doradczym wychowawca klasy, opiekun szkolnego koła wolontariatu, dyrektor szkoły lub inne osoby zaproszone przez przewodniczącego lub opiekuna samorządu.
13. Rada samorządu wraz z opiekunem opracowuje plan pracy na bieżący rok szkolny. Opiekun przedstawia go dyrektorowi szkoły do akceptacji. Samorząd realizuje zaakceptowany plan w bieżącym roku szkolnym. Pod koniec roku szkolnego rada samorządu wraz z opiekunem opracowują sprawozdanie z realizacji planu.
14. Dokumentacja samorządu jest nadzorowana przez opiekuna samorządu i dyrektora szkoły.
Przypisy końcowe:
1. Dyrektor może zawiesić lub uchylić uchwałę lub inne postanowienie samorządu, jeżeli jest ono sprzeczne z prawem.