KONKURS PATRIOTYCZNY

W przeddzień Święta Niepodległości uczniowie „Piątki” zmierzyli się z niełatwymi pytaniami w Konkursie Patriotycznym. Każdy mógł dowiedzieć się m. in., co wie o Święcie Niepodległości 11 listopada? Ile lat naród polski był w niewoli? Co 11 listopada 1918r. robił Józef Piłsudski? Który z polskich artystów szczególnie przysłużył się odzyskaniu niepodległości? Na korytarzach szkolnych autorka pytań, nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie, pani Katarzyna Dumka rozwiesiła plansze informacyjne, cytaty, zdjęcia, mapy, które przedstawiały wypadki historyczne, jakie doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości i uzyskania przez nią ostatecznego kształtu terytorialnego. Rozwieszone informacje były ogromnym ułatwieniem dla rozwiązujących quiz patriotyczny. Po twarzach i zaangażowaniu uczniów, widać było, że wszyscy dobrze się bawili, a lekcje historii wcale nie są nudne. Wręcz przeciwnie nauka przez zabawę jest najlepszą formą przyswajania wiedzy.

W konkursie nie było przewidzianych miejsc dla najlepszych, gdyż każdy uczeń biorący w nim udział stał się jego zwycięzcą. Natomiast klasy młodsze wzięły udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Z uwagi na trwający stan epidemii odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” nastąpiło w mniejszych grupach, z zachowaniem należnej powagi i szacunku. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w lekcjach na temat patriotyzmu, dzieci wykonywały także biało- czerwone kotyliony, a pracownie udekorowane zostały w barwach narodowych.

Nauczyciele „Piątki”, Katarzyna Dumka i Tomasz Sujecki, uczcili 103 letnią rocznicę odzyskania niepodległości, biorąc udział w VII Pabianickim Marszu, Rajdzie i Biegu Niepodległości organizowanym przez stowarzyszenia „O co biega”, „Forma na Piątkę”, Rowerowe Pabianice”. W barwach biało-czerwonych zatańczyli Poloneza Niepodległości, stworzyli narodową flagę, a o godzinie 11.11 wystartowali na 11 kilometrową trasę po leśnych dróżkach lasu Karolewskiego.

(tekst i foto: K. Dumka, E. Chrzęst, M. Szreiter)