Dzień liczby Pi

W dniu 12 marca, tj. w Dniu Matematyki została zawieszona działalność dydaktyczno-wychowawcza szkół. Natomiast 14 marca był Dniem Liczby Pi. Uczniowie nie mieli możliwości by obchodzić te święta w szkole, dlatego mogli spróbować świętować je w domu. Praca polegała na spędzeniu czasu z drugą osobą bądź osobami w kuchni przy pieczeniu ciasta lub ciasteczek w kształcie litery pi. Dzieci miały poprosić o pomoc mamę, tatę, siostrę… i pamiętać przy tym, że matematyka jest wszędzie – nawet przy pieczeniu ciast, np. przeliczanie składników, zamiana jednostek, ułamki. W klasach IVa, Vb, VIb i VIc znalazło się wielu chętnych do wykonania tego nieobowiązkowego zadania. Uczniowie przysyłali piękne zdjęcia i matematyczne opisy przepisów. Zdarzało się, że używali liczby pi do policzenia pola ciasta, a nawet objętości formy do pieczenia – czyli wykorzystali materiał spoza naszej podstawy. Gratulacje! Niektórzy dokumentowali wszystkie etapy pieczenia, ale najbardziej cieszył Wasz, drodzy uczniowie, uśmiech na zdjęciach 🙂 Nauka zdalna wcale nie musi być nudna.
Tekst i foto: Joanna Wawrzyńska