Nasi absolwenci: Robert Łaguniak

Gidaszewska/ Łaguniak Duo zagra dla pabianickiej publiczności 1 grudnia 2019r. (niedziela ) o godz. 18.00 w Fabryce Wełny. W imieniu artystów serdecznie zapraszamy na koncert. ROBERT ŁAGUNIAK ukończył z wyróżnieniem studia I stopnia na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Obecnie jest studentem I roku II studiów magisterskich na tej samej uczelni w klasie skrzypiec dr Kariny Gidaszewskiej. Przez ostatni rok dużo koncertował w kraju i za granicą , zarówno solo, jak i z zespołami kameralnymi: Vene Piano Quartet, którego jest założycielem oraz Gidaszewska/ Łaguniak Duo, w którym współpracuje ze skrzypaczką Martą Gidaszewską. Muzycy są studentami akademii muzycznych w Poznaniu i Łodzi, wcześniej natomiast uczyli się w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza w klasie Kariny Gidaszewskiej. Swoje początki jako duet mieli właśnie w klasie swojej nauczycielki w 2014 roku. Jako soliści brali udział w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych, zdobywając czołowe lokaty (razem ponad 150 nagród m.in. z Japonii, Serbii, Grecji, Szwecji, Anglii, Francji, Włoch, Bośni i Hercegowiny, Niemiec i Polski). Zespół sięgnął m.in. po I nagrodę (2014) i Grand Prix (2015) Turnieju Kameralnego w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy, I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych w Łodzi, II nagrodę na Warszawskim Forum Kameralnym, tytuł wicemistrza Międzynarodowego Turnieju Mistrzów w Bydgoszczy (wszystko w 2015 r.). W tym roku we wrześniu zdobyli I Nagrodę oraz 6 nagród pozaregulaminowych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Konkurs miał na celu promowanie zapomnianej polskiej muzyki w kraju i za granicą. Przesłuchania były transmitowane na żywo oraz na antenach drugiego programu radia oraz telewizji TVP Kultura. W listopadzie duet wybiera się na znany na całym świecie konkurs muzyki kameralnej w Düsseldorfie. Planują zagrać koncert promujący muzykę polską w Waszyngtonie oraz zagrają w audycji promującej młode talenty w siedzibie telewizji TVP Kultura. W przyszłym roku ukaże się również płyta nagrana przez Gidaszewska/Łaguniak Duo wydana przez wytwórnię płytową muzyki klasycznej -DUX. Więcej o zespole na stronie www Konkursu. ➡ http://www.konkursmuzykipolskiej.pl/…/510-gidaszewska-laguniak oraz na fanpegu zespołu na FB. Po ogromnym sukcesie w Rzeszowie, na początku października Robert jako solista zdobył II Nagrodę oraz 7 nagród pozaregulaminowych na V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Lipińskiego w Toruniu, który po konkursie im. Henryka Wieniawskiego jest drugim najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu w Polsce. Warto również wspomnieć, że Robert był jedynym reprezentantem naszego kraju, który zakwalifikował się do udziału w tym prestiżowym wydarzeniu, a konkurencja przybyła z 11 krajów. Obydwie nagrody otwierają mu nowe możliwości koncertowe w wielu filharmoniach w Polsce, Holandii, Ukrainie, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.