Klasy na wycieczce

Zwiedzaliśmy Poznań

14 i 15 października „Piątkowiczom” upłynął pod znakiem zwiedzania Poznania. Cztery klasy z SP5 (4a, 5b, 5c oraz 6b) przeniosły się na te dwa dni do stolicy Wielkopolski. Wycieczkowiczom tego dnia sprzyjała piękna jesienna aura. Naszą przygodę z Poznaniem rozpoczęliśmy od wizyty w Rogalowym Muzeum, gdzie poznawaliśmy tajniki wypieku tego tradycyjnego poznańskiego wyrobu, a także zostaliśmy zapoznani z gwarą poznańską. Niejednego ucznia wprawiły w osłupienie sformułowania typu: „mela” (dziewczyna), „szczun” (chłopak), „szkieł” (policjant), czy też nazewnictwo wielkopolskich potraw: pyry z gzikiem, szneka z glancem, czy zupa „ślepe ryby” ! Uczniowie mieli okazję sprawdzić się na polu wypiekaczy rogali, a na dowód swoich umiejętności otrzymali certyfikaty Rogalowego Czeladnika. Nie mogło zabraknąć oczywiści degustacji tego specjału. Wizyta na Starym Rynku również była punktem obowiązkowym, stąd też spacer i podziwianie malowniczych kamieniczek czekały nas tuż po rogalowych podbojach. Pomnik Bamberki, koziołki trykające się punktualnie o godzinie 12.00 na Wieży Ratuszowej czy okoliczne uliczki to tylko nieliczne atrakcje tego dnia. Udaliśmy się również do jednej z poznańskich szkół, gdzie funkcjonuje Modelarski Klub Kolejowy i podziwialiśmy niezwykłe i pełne detali makiety kolejowe. Tutaj sokoli wzrok to konieczność. Na zakończenie wycieczki czekało nas istne szaleństwo w Muzeum Interaktywnym „Blubry 6D”. Poznawanie legend poznańskich może być nie lada gratką- w towarzystwie neonów, okularów trójwymiarowych i feerii barw i dźwięków jest świetną rozrywką. Dzień upłynął nam niezwykle aktywnie, ale kolejny punkt na mapie Polski zaliczony ! A kolejnego dnia w szkole … podsumowaliśmy naszą wiedzę zdobytą na wycieczce. Wszak cel edukacyjny wycieczki ponad wszystko : – )

Tekst i foto: Maria Stencel