Rajd „Bitwa Pabianicka 7 IX 1939 r.

W sobotę, 28 września, uroczyście zainaugurowany został szkolny sezon rajdowy. Rozpoczął się nie lada wydarzeniem, gdyż nasza „Piątka” była współorganizatorem XVI Rajdu „Bitwa Pabianicka 7 IX 1939 r.”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Łódzkiego Pan Grzegorz Schreiber, a także Wójt Gminy Ksawerów Pan Adam Topolski. Idei rajdu przyświecało zapoznanie społeczności uczniowskiej pabianickich szkół z historią pierwszych dni września 1939 r. Wydarzenie rozpoczęło złożenie kwiatów pod Pomnikiem 15 Pułku Piechoty „Wilków” w Parku Wolności, następnie drużyny udały się w trasę spacerową, którą opracowano w oparciu o miejsca związane z bitwą pabianicką. Złożono kwiaty przy obelisku bohaterskiego Józefa Salwy, następnie rajdowicze przeszli pod Dworzec PKP, który był głównym punktem wymiany ognia między wojskami polskimi a niemieckimi (szczególnie w obronie wsławił się Józef Kuta). W naszej szkole przygotowano poczęstunek dla uczestników rajdu oraz przeprowadzono konkurs sportowy oraz konkurs wiedzy o bitwie 7 IX 1939 r. Uczniowie złożyli kwiaty pod tablicą pamięci poświęconą patronowi pabianickiego oddziału PTTK- Kazimierzowi Staszewskiemu. Po zregenerowaniu sił drużyny ruszyły ku ul. Zamkowej 6, gdzie znajduje się budynek, z okien którego Niemcy ostrzelali polskich żołnierzy dzielnie broniących naszego miasta. Dziś o tym wydarzeniu przypomina tablica pamiątkowa. Kolejnym punktem rajdowej trasy był Teklin, do którego uczestnicy rajdu dotarli tramwajem. Niepozorna rogowa kamienica to również miejsce, w okolicach którego doszło do dramatycznej potyczki późnym wieczorem 7 IX 1939 r. Uroczyste zakończenie rajdu miało miejsce na terenie Gminnego Domu Kultury z Biblioteką w Ksawerowie, gdzie złożono kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym mieszkańców okolic poległych w obronie Ksawerowa, a także rozstrzygnięto konkursy wiedzy i wręczono nagrody. Dla uczestników przygotowano pyszny rajdowy bigos, gorącą herbatę i szereg pamiątkowych gadżetów tematycznie związanych z rajdem. Dodatkowo nie zabrakło czasu na wspólną integrację i szerzenie różnych form aktywności spędzania czasu na świeżym powietrzu. Serdeczne podziękowania dla Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 5 oraz nauczycieli: Katarzyny Dumki, Aleksandra Dudy, Małgorzaty Wójtowicz- Kuny oraz Lidii Golewskiej za pomoc w przeprowadzeniu rajdu na terenie placówki. Komandor rajdu, Maria Stencel