🟨🟩JEDYNA LICZBA NA ŚWIECIE.🟩🟨

Jedyną liczbą na świecie, która ma swój dzień jest liczba π (pi). Datę jej święta, celebrowanego głównie w Stanach Zjednoczonych, wybrano na 14 marca nieprzypadkowo. Jest to najprostsze skojarzenie z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi i sposobem zapisywania daty. W USA zapisuje się: „14 marca” jako „3.14”.

To mało popularne w Europie wydarzenie, jest bardzo lubiane w naszej szkole. Każdego roku dokładamy wszelkich starań, aby atrakcyjnie obchodzić święto tej wyjątkowej liczby.

Nie inaczej było tym razem. Dzieci z klas młodszych wzięły udział w ciekawych zajęciach matematycznych. Z filmu i prezentacji multimedialnej dowiedziały się: co kryje się pod pojęciem „liczba pi”, gdzie i kto ją odkrył, skąd pochodzi jej nazwa? Przy pomocy nauczycieli, uczniowie próbowali odczytać rebusy z użyciem liczby pi. Samodzielnie odkrywali jej wartość, mierząc długości okręgu i średnicy koła za pomocą sznurka i dzieląc je przez siebie. Były także wiersze i dowcipy o liczbie pi. Na zakończenie zajęć, mali miłośnicy matematyki wykonali prace plastyczne. „Pierwszaki” ozdabiały cyfry będące rozwinięciem liczby pi, uczniowie klas drugich tworzyli kompozycje geometryczne z kół, a trzecioklasiści zamienili się w budowniczych „miasteczka liczby pi”.

Uczniowie klas starszych stworzyli interesujące prezentacje oraz modele z liczbą pi w roli głównej. Na lekcjach matematyki w formie zabawy, obliczali obwody okręgów oraz rozwiązywali krzyżówki tematyczne. Oliwia Ostojska z 5b przygotowała nawet „matematyczne ciasto” oraz słodki poczęstunek dla klasy.

Wszystkie dzieła autorstwa naszych wychowanków dedykowane liczbie pi, można podziwiać w łączniku oraz na korytarzach szkoły.

Dzisiejszy dzień udowodnił, że matematyka, która skrywa wiele tajemnic i zawiłości, może też dawać radość i przyjemność.

Zresztą zobaczcie sami…

Pełna galeria zdjęć na FACEBOOKu.