Pabianice – ocalić od zapomnienia

Dzisiejsza Szkoła Podstawowa nr 5 w albumie podpisana jako szkoła bliźniacza.

Szkoła im Grzegorza Piramowicza wybudowana w latach 1922-1924 według projektu Zdzisława Mączeńskiego. Na kompleks składały się budynki szkół powszechnych im Piramowicza przy ul. Zamkowej i szkoły nr 11 im. Ewaryst Estkowskiego w głębi prawej przecznicy. Równolegle z budową szkoły powstał trzeci budynek dla nauczycieli .

Dwa obiekty z salami wykładowymi na rzucie prostokąta zakończone są od strony wschodniej niewielkimi skrzydłami. Obydwa budynki łączy sala gimnastyczna na planie prostokąta do wspólnego użytkowania. Budynki stanowią jedno z ciekawszych rozwiązań architektonicznych lat 20. XX w. Na terenie województwa Łódzkiego i, jak na owe czasy, były bardzo nowoczesne.

Po II wojnie światowej do 1949 roku mieściła się tu szkoła powszechna nr 11 i Państwowe Gimnazjum im Jędrzeja Śniadeckiego. Następnie do 1978 roku działała tu 5 i 11, które połączono w jedną szkołę Podstawową.

materiał źródłowy – link

POZNAJECIE❓

Szkoła Podstawowa nr 5, lata 60-te.